چه کسی آمریکا را کشف کرد؟

چندی پیش یک اطلاعیه بر دیوار دانشگاه توجه مرا به خود جلب کرد. اطلاعیه درباره یک سخنرانی بود با عنوان: " چین و جهانی شدن ۶۰۰ سال پیش". کنجکاوی درباره موضوع جهانی شدن مرا به شنیدن این سخنرانی تحریک کرد. سخنران گوین منزیس (Gavin Menzies) نویسنده کتابی پرفروش با عنوان " ۱۴۲۱ :سالی که چین جهان را کشف کرد " بود. شنیدن سخنرانی او که در سالن بزرگی پر از دانشجویان و اساتید برگزار شد واقعا تجربه جالبی بود و باعث شد جداْ به این فکر بیافتم که از کجا معلوم سایر با اصطلاح دانسته های قطعی ما نیز با تحقیقاتی از جنس کار منزیس از بنیاد دگرگون نشود؟ از کجا معلوم همه آنچه تاکنون تاریخ علم  - به روایت غرب  - به ما آموخته است قرین صحت باشد ؟ 

آقای منزیس در این سخنرانی که در واقع گزارشی از سالها تحقیق و مطالعه او بود با نظریه ای جامع و مستند به شواهد گوناگون ثابت کرد که بر خلاف تصور رایج کاشفان واقعی قاره آمریکا چینی ها بودند و نه اروپایی ها ! او حتی موفق به کشف نسخه ای از اولین نقشه کامل جهان که در سال ۱۴۱۸ توسط چینیها منتشر شده بود را ارائه کرد. این نقشه توسط جهانگردانی مثل مارکوپولو به ونیز آورده شده بود و تاکنون به عنوان نقشه ونیزی ها شناخته می شده است. اما منزیس استدلال می کنند که دولت ونیز در قرن ۱۵ نه امکانات مادی و نه دانش و علم کافی برای تولید چنین نقشه ای برخوردار نبوده است. او با بررسی های خود مدعی است که اساسا ۸۰ سال بعد یعنی در سال ۱۴۹۲ که کریستف کلمب به آمریکا سفر کرد ، از قبل نقشه کامل جهان که چینیها دهه ها قبل ترسیم کرده بودند و نسخه ای از آن به ونیز و از آنجا به گنجینه دربار اسپانیا و پرتغال نیز رسیده بود را مشاهده کرده بود و از وجود قاره آمریکا مطلع بود. 

از زمانی که منزیس نظریه خود را طرح کرده شواهد گوناگونی از اقصا نقاط جهان خصوصا قاره آمریکای شمالی و جنوبی که ادعای او را ثابت می کند توسط دیگر محققان جمع آوری و برای او ارسال شده است که همه آنها در نسخه جدید کتابش منتشر شده است. از جمله بازمانده های کشتی های چینی در سواحل شرقی و غربی آمریکا و یا آثار سکونت برخی از چینی ها در قاره آمریکا هنگام ورود اروپاییها که به نوعی در تاریخ رایج نادیده گرفته شده است. اکنون تمامی یافته ها بر روی سایت این گروه تحقیقاتی موجود است و از همه جالب تر تصویر نخستین نقشه کامل جهان است. منزیس می گوید در فاصله سالهای ۱۴۰۵ تا ۱۴۲۱ چین امپراطور قدرتمندی داشت که طرح ساختن هزاران کشتی و اعزام آنها در ناوگانهای متعدد به اقصا نقاط عالم را در سر می پروراند. در این مدت ۳۰۰۰ کشتی ساخته و اعزام شد. او تاکید کرد که در سال ۱۴۲۱ که چینیها در اوج قدرت بودند و بسیاری از بناهای عظیم تاریخی نظیر دیوار چین در این سال افتتاح شد ، انگلیس و فرانسه در اثر جنگهای ۱۰۰ ساله خود در نهایت عقب ماندگی ، فلاکت و ضعف به سر می بردند.

در پایان سخنرانی پرسشهای زیادی از او شد از جمله اینکه در آن زمان چگونه طول و عرض جغرافیایی محاسبه می شده است و ترسیم چنین نقشه ای با این دقت ممکن بوده است. من هم در فکر بودم  مقارن آن زمان در ایران نه تنها علومی چون نجوم و ریاضی در اوج بود بلکه حتی در دریانوردی نیز ایرانیان و مسلمانان سر آمد بودند. لذا از او پرسیدم با توجه به پیشرفته بودن علوم و فنون در ایران و سایر کشورهای اسلامی در قرون مذکور آیا چینیها از دانشمندان ، ریاضیدانان و دریانوردان ایرانی و مسلمان  برای این پروژه عظیم استفاده نکردند؟ پاسخ منزیس جالب بود. او گفت بدون شک بدون کمک ایرانیان و مسلمانان چنین کاری از عهده چینیها بر نمی آمد. او گفت چینی ها حتی با قرار دادن جوایزی نظیر دفن دریانوردان در مکه در صورت فوت در هنگام ماموریت و ... آنها به استخدام در آوردند. او اشاره کرد که آن زمان جمعی از ایرانیان که در چین ساکن شده بودند نیز در این ماجرا نقش مهمی داشتند.

اطلاعات بیشتر را مستقیما از سایت منزیس به آدرس زیر دریافت کنید:

http://www.1421.tv

 

/ 2 نظر / 77 بازدید
آرش

در يکی از کتاب های دکتر يادم است چيزی درباره ی کشف آمريکا توسط گروهی از مسلمانان در همان حدود زمانی خوانده بودم . جالب است اساسا . . .

هادی

تازه شما رو کشف کرديم. استفاده برديم. موفق باشيد.