درباره «جهانشهری ها»

حدود دو سال قبل که تولید یک برنامه مستند را از مرکز الزهرا (س) ناتینگهام شروع کردم، هرگز گمان نمی بردم که این پروژه دو سال ما را گرفتار خود کند. تولید این مجموعه خود سفری بود در دل سفری. سفری که از ناتینگهام شروع شد و از قلب لندن گذشت و  به روستاهای ولز و دهات اسکاتلند سرک کشید... و چندی بعد هزاران کیلومتر آن طرف تر، سر از  زاغه نشین های  هاوانا (کوبا) و کوهستان های مچو پیچو (پرو) در آورد. سفری پر ماجرا که در آن از استخدام «بادی گارد» مسلح جهت تصویربرداری در محله های ناامن کاراکاس و گم شدن پاسپورتم در کشوری که در آن نه سفارت ایران هست نه کنسولگری، بود تا تصویربرداری بدون مجوز در کوبا و گیر دادن ماموران فرودگاه هنگام خروج و جا ماندن از پرواز و ...

بی حکمت نبود که تولید مجموعه ای که آن را «جهانشهری ها» نام نهاده بودیم، تقریبا به طور کامل در حین سفر و تردد رخ داد. شخصیت های این مجموعه انسان های «ترا-ملی» (Transnational) بودند، یعنی افرادی که بین هویت های ملی مختلفی در «تردد» هستند. ما هم دائما در تولید این مجموعه در تردد بودیم. و مگر گسترش و تشدید ترددها - اعم از حقیقی و مجازی - نیست که عصر «جهانی شدن» را از اعصار پیشین متمایز کرده است؟

یادم نمی رود که در حین سفر از لندن به لیما (پرو)، در سالن ترانزیت فرودگاه مادرید، به هزار مشقت به اینترنت وصل شدم تا موسیقی و تیتراژ برنامه را که تدوینگر برنامه از ایران برایم فرستاده بود دانلود کنم و بازبینی کنم. یا در اتوبوس ناتینگهام - لندن با استفاده از یاهو مسنجر موبایل با مدیر تولید برنامه در ایران در مورد کارها هماهنگی می کردم. و جالب این که این «تردد» تا آخرین مراحل کار هم ادامه داشت. در این روزهای آخر بین «یافت آباد» و «سعادت آباد» در حرکت بودم: در اولی خانه کسی واقع بود که زیرنویس برنامه را انجام می داد، و  در دومی دفتری که مراحل نهایی آماده سازی برنامه برای پخش در آن انجام می شد.

به هر حال دو سال انتظار و «بارداری» گذشت و اکنون «جهانشهری ها» در آستانه تولد است! طبعا مثل هر «مادری» هزار اضطراب و نگرانی و درد داریم، اما یک حس دوست داشتنی هم زیر پوست مان هست. به هر حال قرار است فارغ شویم! امیدواریم که «نو رسیده» صحیح و سالم باشد و دیده شود و پسندیده شود. حدود ده روز پیش آنونس برنامه را به شبکه دادیم و تا دیروز پخش نکردند. اما از دیروز که دو قسمت اول را دیده اند مفصلا از عهده شرمندگی ما در آمده اند. حتی بین دو نیمه بازی پیروزی - ملوان و استقلال - فولاد هم پخش کرده اند! خدا خیرشان دهاد.

بزرگترین توفیق من در ساخت این مجموعه، آشنایی و دیدار با انسان هایی پاک و دل هایی نورانی بود که در گوشه و کنار این جهان، طریق معرفت و کمال را به فضل و لطف الهی چنان پیموده اند که موجب حیرت و غبطه می شد.  در ساخت این مجموعه هم اهداف مختلفی مد نظر بود: شالوده شکنی افسانه «ملت»، قداست زدایی از تفاخرهای نژادپرستانه، به تصویر کشیدن تجدید حیات اسلام در دنیای معاصر، افسون زدایی از «غرب» و  نهایتا تدارک پیوستی تصویری بر مقاله ی «فرهنگ علمایی». فلیتأمل المتأملون!

البته با همه این ادعاهای بزرگ، کار از نظر ساختار بسیار ساده و فقیرانه است. که این هم دلایل خواسته و ناخواسته خود را دارد. تنها امید و دعایم این است که این «بضاعت مزجات» لااقل در انتقال آن «حالی» که سازندگان پشت دوربین داشتند، موفق باشد.

مجموعه «جهانشهری ها» از پنجشنبه 9 آذر هر شب ساعت 19 از شبکه سه سیما پخش خواهد شد. جهت انعکاس اخبار و نظرات احتمالی بر این مجموعه یک وبلاگ جداگانه با عنوان «جهانشهری ها» راه اندازی کرده ام به این آدرس:

http://jahanshahriha.persianblog.ir/

لطفا خبر پخش این مجموعه را به اهلش برسانید و مرا از نظرات خود بهره مند کنید.

/ 29 نظر / 64 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزام

واقعا دمتون گرم برادر شهاب و همکاران. خیلی خیلی خوشم اومد از این برنامه. انصافا نمی دونم چه جوری خوشحالی و هیجانم رو بنویسم!!! منتظر قسمت های جدید این مجموعه هستیم فقط خیلی منتظرمون نذارین لطفا.

علیرضا

سلام استاد ممنونم از جهانشهری ها http://esterabi.blogfa.com/post-241.aspx

الهه

سلام-دیر متوجه پخش این مستند وزین شدم- حمزه رو دیدم........ خیلی زیبا بود...زیبا... چقدر خوب که دوبله نشده این یه امتیازه خیلی بزرگه خدا قوت......در پناه خدا...موفق باشین

مجید

دکتر جان سلام متأسفانه موفق به دیدن جهانشهری ها نشدم. اگر می شود فیلم را در فضای مجازی قابل دسترس نمایید تا مخاطبان بیشتری آن را ببینند. البته اگر اجازه این کار به تنهایی بر عهده خودتان است و گرنه که هیچ

انتظاری

سلام واقعا زحمت کشیدین مستند جهان شهری ها بسیار زیبا بود و واقعا حیف شد که بیشتر از یکی دو قسمت رو نتونستم ببینم( خوشبختانه امکان دانلود مجموعه وجود داره حتما دانلود میکنم و میبینم )خوشحالم که این مستد زیبا رو ادامه میدید واقعا ممنونم.

شاه صفی

عرض سلام و ادب. صادقانه اعتراف میکنم که غبطه خوردم.نمیدونم برای چندمین بار اما شاید بشه گفت سومین بار!اولیشو نمیگم.بعد از میلاد دخانچی وگرهش شما سومی. اما بیشتر از خلاقیت شما به کسانی که دوربینتون نشونشون داد غبطه خوردم.من بچه شیعه کجا وگلن کمونیست زاده کجا؟ ودر واقع گلن شیعه کجا ومن بلاتکلیف کجا؟؟ به هر حال پسندیدم ذوق کردم اشک ریختم همراه شدم ودعا کردم...والان بی صبرانه منتظر فصلهای بعد و ورق زدن صفحات بعدی زندگی این دوست داشتنیها هستم.

استمید

از انجایی که "شالوده شکنی افسانه "ملت"" را بعنوان هدف یک پروژه ی رسانه ای (ملی) اوردید من دقت شما را جلب میکنم: بهتر بود مینوشتید: شالوده شکنی "افسانه ملت" ویا: شالوده شکنی انگاره ی افسانه ای "ملت" وگرنه بدون فهم محتوایی(شالوده شکنی چیزی) انرا انگیزه ی کار خود گذاشتید و این غلط فهمی درست همان سیر نزولی و مداوم ماست که هر اندیشه ی اصلاحگر جدیدی (حتا شالوده شکنی) ازان در امان نیست و بهره ای برایمان ندارد.

استمید

چراکه "ملت" همان اندازه افسانه است که "شالوده شکنی" و خود "افسانه" و درست است که جهانوطنی یا شهروند جهان یا ازین قبیل موضوعات از موضوعات خود گفتمان دریداست اما فهمیدن انها هم به همان اندازه و درست به همان اندازه اهمیت دارد والا شما با فهمتان و کار برخاسته از ان درست در همان جهت افسانه سازی "جهانشهری" پیش میروید.

مجید

سلام دکتر جان این ایام کمتر می نویسید. منتظر نوشته های زیبایتان هستیم

نايبي

سلام كاش حاشيه اي بر بحث ديشب بنويسيد براي اعضاي كوچك و بزرگ اين "باهمستان تصوري"..!