با «روح الله»، از تهران تا ناتینگهام

تصور کنید که شما یک مطلبی مثل «پایان دوران آقازاده‌ها» نوشته باشید و بابت‌اش آن همه فحش خورده باشید. آن وقت بنا باشد در مرکز شیعیان شهرتان، هزاران کیلومتر دور از وطن، مراسمی جهت بزرگداشت یاد و مقام امام‌ خمینی (ره) برگزار شود. و بنا باشد پیام مکتوبی هم از جناب حجت‌‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در این برنامه قرائت شود. و روحانی مرکز  از شما بخواهد متن این پیام را از فارسی به انگلیسی ترجمه کنید. چه حالی به شما دست می‌دهد؟!

دوستان ایرانی‌ام اینجا تکه‌ می‌انداختند که حالا باید هم خودت این متن را ترجمه کنی و هم در هنگام قرائت پیام شعار بدهی در راستای کوبیدن مشت محکم بر دهان آقازاده‌ها! ظریفی هم می‌گفت می‌توانی آن پیام را یک «ترجمه‌ی آزاد» بکنی و مثلا در آن ابراز ندامت کنی از همنشینی  و همراهی با  «سران فتنه» و ...!

بدیهی است که ما به هیچ‌کدام از این پیشنهادات «وقعی ننهادیم» و در کمال نجابت و امانت‌داری نسبت به ترجمه‌ی آن پیام اقدام نمودیم. البته اعتراف می‌کنیم که بخشی از پیام را قدری «تعدیل» نمودیم چون بیش از اندازه «احمدی‌نژادی» بود و ما نگران مقررات مملکت فخیمه‌ی ملکه بودیم و این‌که مبادا یگانه‌ مرکز شیعیان شهرمان متهم به «ترویج افکار تروریستی» و این قضایا شود و خدای‌ناکرده توسط ام.آی.۵ پلمب شود!

موضوع این بود که سید حسن در پیام خود با شهامت تمام نه تنها از «محو » اسراییل (Disappearance)  بلکه از «نابودی» (Destruction) این «رژیم نامشروع و فاسد» هم سخن گفته بود. ما البته در دل خوشحال بودیم که جناب سید حسن در این زمینه به اندیشه‌ی حضرت امام (ره)  وفادار بودند و به همان کاری که باید - یعنی ترویج و نشر افکار امام - پرداخته بودند. اما شخصا «مصلحت» را در استفاده از کلمه Destruction ندیدیم و به جای آن از واژه‌ی Defeat (شکست دادن) استفاده نمودیم که قدری مدنی‌تر است!

به حمدالله پیام سید حسن در حضور جناب حجت‌الاسلام و المسلمین معزی - نماینده‌ی مقام معظم رهبری در انگلستان - قرائت شد و حاشیه خاصی هم پدید نیامد.

کار دیگری که در این مراسم به عهده‌ی ‌ما گذاشته شد تهیه زیرنویس انگلیسی برای مجموعه پوسترهایی از زندگی حضرت امام (ره) بود که جهت برپایی نمایشگاه توسط مؤسسه‌ی تنظیم و نشر آثار امام ارسال شده بود. برای همه‌ی پوسترها - حتی پوستری که تصویر مهندس موسوی را در کنار دیگر مقامات ارشد کشور در دهه شصت نشان می‌داد - زیرنویس تهیه کردیم و در مورد مسئولیت ایشان در دهه‌ی شصت هم توضیح دادیم. البته روز بعد دیدیم که برگزارکنندگان از آن پوستر استفاده نکرده‌اند. آخر فضای نمایشگاه زیاد بزرگ نبود و تعداد پوسترها هم بالغ بر پنجاه عدد بود. 

توفیق دیگرمان هم این بود که همسرم و یکی دیگر از خانم‌های ایرانی متولی پخت و پز نهار جهت میهمانان برنامه شدند و ما هم به اتفاق تعدادی از دوستان ایرانی قدری سعادت حضور در آشپزخانه‌ی مرکز را یافتیم. شاید این موضوع گفتن نداشته باشد اما همه‌ی این اتفاقات به نوعی برای من یک نشانه بود. البته یک نشانه‌ی کاملا شخصی که لزوما برای هیچ‌کس دیگری حجتی ندارد. حالا شما خواننده محترم می‌توانید بخندید، یا می‌توانید عصبانی شوید. اما اگر ته دلم یک ذره نگران این بودم که مبادا روح حضرت «روح الله» از آن نوشته‌ی قبلی من آزرده شده باشد، این نشانه‌ها‌ خاطرم را قدری آسوده کرد. از آنجا که می‌گویند «سلب توفیق» یکی از مهم‌ترین عوارض «گناه» است، خوشحال بودم که توفیق خدمت در این برنامه نصیب ما هم شد.

این را هم اضافه کنم که بانی اصلی این برنامه روحانی فاضل و باصفای مرکز الزهرا (س) ناتینگهام بود که انصافا پدیده‌ی «جهان‌وطن» شگفتی است. اجدادش که شیعه و اهل آذربایجان بوده‌اند شاید حدود صد سال قبل به هندوستان مهاجرت کرده‌اند. پدرش که یک مهندس معمار بوده و اکنون پیرمردی است، ۲۰ -۳۰ سال قبل با خانواده‌اش به عنوان یک «هندی» به آمریکا مهاجرت می‌کند. البته قیافه‌هاشان اصلا به هندی‌ها نمی‌خورد و کاملا شبیه ایرانی‌ها - و در واقع ترک‌ها - هستند. در زمان مهاجرت این روحانی مرکز ما پسر دو سه ساله‌ای بوده و تا هجده سالگی هم در آمریکا بزرگ شده است. به عبارت دقیق‌تر او «بچه‌ی سان‌فرانسیسکو» است و الان هم شهروند آمریکا است. در هجده سالگی به عشق اسلام و امام (ره)، سان‌فرانسیسکو را رها کرده و به قم رفته است! سال‌ها آنجا درس‌خوانده و ازدواج کرده و صاحب فرزندانی شده است. 

اکنون چند سالی است که در انگلستان ساکن است. هم دانشجوی دکترای مطالعات اسلامی است و هم مبلغ دینی. رساله‌ی دکترای او درباره‌ی آراء و اندیشه‌های علامه طباطبایی (ره) است. شخصا هم ذوق مباحث عرفانی دارد و آرزوی‌اش این است که به قم بازگردد و از محضر علماء و عرفاء استفاده کند. اگرچه با بیت امام (ره) و سید حسن خمینی ارتباط خوبی دارد، تا بدانجا که در آن پیام به اسم و با عنوان «برادرم» از او یاد شده بود، اما برای آیت الله خامنه‌ای هم احترام فوق‌العاده‌ای قائل است و در خطبه‌ها و سخنان‌اش طی یک‌سال گذشته دائما درباره حوادث پس از انتخابات در ایران و نگرانی شیعیان و مسلمانان جهان سخن گفته و بر ضرورت حمایت و تبعیت از ولی‌فقیه  تأکید  کرده‌است. او را هم به راستی می‌توان از «نسل روح الله» و از «نوادگان روح الله» محسوب کرد.

 

---------------------------------------

پ.ن:

١- این هم متن پیام سید حسن خمینی به مراسم مرکز الزهرا (س) ناتینگهام در خبرگزاری ایسنا. توضیح اینکه سید حسن در پیام خود اسم روحانی مرکز ما را بجای «میرزا عباس» به اشتباه «عباس میرزا» ذکر کرده‌اند که این مورد را هم در ترجمه اصلاح نمودیم. توضیح این‌که «عباس میرزا» یک شاهزاده و ولیعهد در دوران قاجار بود! حالا این‌که این اشتباه یک «لغزش فرویدی» (Freudian slip) بوده یا اشتباه تایپی والله اعلم!

/ 19 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
به خدا پناه می برم از شر شیاطین

نسل اسرائیل از زمین پاک خدا برداشته میشه اما نسل آفت الله های درباری و سپاهیان سرمایه دار که خون ملت فقیر ایران رو در شیشه کردن هم برداشته میشه حرامی هایی مثل تو هم که پاسدار ظلم و ستم ولایت مطلقه هستی از اذهان مردم پاک نمیشه جناب اسفندیاری

زاغچه

فعلا مشخصه که کی با اسرائیل دوسته!! چیه می ترسی از رئیس روسای دیار کفری که توش زندگی می کنی؟! فعلا که این شماهایین که مثل چی از اسرائیل میترسین! اینقد که برای باج دادن به اونا مشایی نامی مامور میشه بگه اسرائیل دوست ماست و محمود هم تاییدش میکنه. اینقد که تو متن ژیام سید حسنو تحریف می کنی. اینقد که ملوانای انگلیسی کت شلوار هاکوژیان به تن! و با سام صلوات راهی خونه هاشون میشن اونقد که... راستی از کامنتای ژست قبلت معلوم بود خودتم آقازاده ای!! کلا خوشحال باش! مطمئن باش خدا برات یک جای اختصاصی توی بهشت در نظر گرفته دیوار به دیوار اولیا و ابرارش!! فقط بژا با سران فتنه همسایه نشی که اونجوری دیگه... می دونی اصلا دیگه فایده نداره با امثال شما حرف زدن. عمر سعد و رفیقاشم از خدا بهشتو طلبکار بودن.

ممرضا

نابغه [عصبانی] منظورم این بود که اقای اسفندیاری اشتباه میکنه ، سید حسن مثل احمدی نژاد دوست اسراییل نیست[قهقهه][ابله]

ساسانی خواه

انصافا متن را نگاه کنید.برداشت اول این است که مردها متن ترجمه می کنند و زن ها اشپزی و حالا مردها هم سری به اشپزخانه می زنند!!! خدا را شکر که ایشان به حقوقشان واقفند وگرنه ما باید این هزینه می کردیم و این همه را ه برای احقاق حقوق زنان تا انگلیس می امدیم!!!!

امیر

خوشبختانه پولهای نفت مردم ایران خوب به جیب شما مزدوران جمهوری اسلامی می رود ساندیسخور استاد دانشگاه هم بالاخره دیدیم(البته دوستان واقفند که این اقا چون استاد شدند)

محمد

اتفاقا معاویه و بقیه امویان هم تاج و تخت خلافت رو از کرامات و نشانه توفیق و نظر پیامبر در حق خود می دانستند!

حمید

سلام آقا شهاب برخوردهای ظاهرا متناقض شما در دو نوشته "با «روح الله»، از تهران تا ناتینگهام " و "پایان دوران آقازاده‌ها " نشان از عدم تعصب شدید است که در وجود شما نیست انشاالله . قطعا "پایان دوران آقازاده‌ها " نوشته ای ناشی از عقده شما از آقا زاده ها نیست حقیقتی است که سالهاست بدنه انقلاب را موزیانه میجود. و شعار کوبنده ملت و قلم پایدار شماها سمی است برای این موریانه ها. در راهتان مستقم (پایدار) باشید بعث افتخارید, موفق باشید.

جیهانی

با حال بود دکتر! به (آقا یا خانم) ساسانی خواه احتمال زیاد سرکار خانم ساسانی خواه: وصله ای که گفتید به این رفیق ما نمیچسبه, اگه یه نگاهی توضیحات معرفی نویسنده وبلاگ بکنید , متوجه اشتغالات ایشون میشوید و حتی شاید احساس ترحمی هم به شما دست دهد! [نیشخند]

شبنم

به نام خدا سلام از اینکه تونستم سری به وبتون بزنم خوشحالم موفق باشید.

پرتال امام خمینی (س)

پرتال امام خمینی (س) كاربر گرامي ضمن قدرداني از توجه و علاقمندي شما به شخصيت امام خميني (س) به اطلاع مي رساند: روابط عمومي مجازي پرتال امام خميني با هدف ترويج سيره نظري و عملي امام ، با تكيه بر انتشار محتواي مستند دقيق مرتبط با ايشان و با بيش از 21 هزار ركورد اطلاعاتي ( شامل كتاب ، فيلم ،عکس،مقاله و...) آماده ارائه خدمات،دريافت نظرات وپيشنهادات شما مي باشد. براي دريافت اطلاعات بيشتر و برقراري تعامل به آدرس الكترونيكي زير مراجعه فرماييد. باتشكر www.imam-khomeini.ir info@imam-khomeini.ir