مرثیه‌ای برای «هابیل»

این یادداشت در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۰در پایگاه خبری تحلیلی الف منتشر شد. پایگاه‌ها و وبلاگ‌های: العالم فارسی، رویش، پیشانی، قطره، خبر فارسی، پاتوق کتاب و افسران جنگ نرم نیز آن را بازتاب دادند. 

 ................

چند سال قبل که یکی از دوستان نسخه‌ای از دوماهنامه «هابیل» را برایم فرستاد و اولین بار با این نشریه آشنا شدم، شور و شوقی وصف ناشدنی پیدا کردم. به چندین جهت:

 - اول این که جمعی از جوانان متدین و دارای سابقه فعالیت مذهبی و تشکیلاتی، دور هم جمع شده بودند و بدون هیچ گونه حمایت دولتی  یک مجله‌ی وزین فکری و فرهنگی‌ را بنیان گذاشته بودند.

 - دوم این که در بین شورای تحریریه این مجله هم طلبه بود و هم دانشجو. به عبارت دیگر این مجله مصداق عینی و زیبایی بود از کوشش در جهت وحدت حوزه و دانشگاه و تشریک مساعی این دو نهاد در راستای اهداف انقلاب اسلامی.

 - سوم این که این مجله دغدغه‌ی جدی «انقلاب اسلامی» و «دفاع مقدس» داشت. از سر تفنن و یا شعار منتشر نمی‌شد. «مسئله محور» بود و به دنبال شناخت گره‌ها و واکاوی مشکلات و تحلیل نیازها و تلاش جهت گشودن راه‌های نو و درمان زخم‌های کهنه بود. برخلاف ده ها و صدها نشریه و مجله‌ی بی خاصیت دیگر که بعضا حتی از بودجه‌های کلان دولتی هم بهره مند هستند، «هابیل» از معدود نشریاتی بود که ندای مکرر و اصرار مؤکد رهبر انقلاب مبنی بر ضرورت «تولید فکر» را در عمل لبیک گفته بود. اهل نظر می دانند که تاکید شخص اول یک مملکت بر ضرورت «تولید فکر» تا چه اندازه سیاستی «انقلابی» است. چنین سیاستی هیچ نسبتی با محافظه‌کاری‌های مرسوم صاحبان قدرت ندارد. چرا که حمایت از «تولید فکر» یعنی حمایت از تولید «فکر نو». بازنویسی و تکرار افکار موجود که اسمش «تولید فکر» نیست. «تولید فکر» یعنی «تولید فکر نو» و «تولید فکر نو» هم یعنی «تولید فکر متفاوت». حمایت مؤکد رهبر انقلاب از «تولید فکر»، در واقع حمایت ایشان از «نوگرایی» و «تفاوت» است. و «هابیل» در عین «وفاداری» نوگرا بود و متفاوت. شکیل بود و عمیق.

و البته بدیهی است که «متفاوت» بودن با  «معارض» بودن و «معاند» بودن یکی نیست. آن «مطبوعاتی» که صاحبان خودشان با ادبیاتی نظامی از آنها به عنوان «توپخانه اصلاحات» یاد می‌کردند و بنا بود پروژه‌ی «فتح سنگر به سنگر قدرت» را، با استفاده از کاغذ و یارانه‌ی دولتی، هم راستا با پروژه‌ی «رژیم چینج» نومحافظه‌کراران جنایت‌کار آمریکایی به مرحله اجرا درآورند، طبعا مسئله‌شان «تولید فکر» نبود. آن «سیاست‌مداران»ی که ادبیات و آرایش نظامی در کار مطبوعاتی‌شان پیش گرفتند، طبعا باید پیش‌بینی پاسخی «متناسب» را هم می‌کردند. 

 - چهارم این که «هابیل» از معدود مجلات جدی فکری و فرهنگی بود که در تهران منتشر نمی‌شد. هابیل «شهرستانی» بود و در «مرکز» واقع نبود. هرچند که شهر محل نشر آن، یعنی اصفهان، را هم شاید نتوان «حاشیه» دانست!

 در همان ابتدای آشنایی با «هابیل» مطلبی نوشتم با عنوان «قدرت اقلیت» که در آن انتشار مجلاتی همچون «هابیل» توسط نسل سوم انقلاب اسلامی را از منظر اجتماعی و فرهنگی تحلیل کردم. ضمنا نوشتم که به نظر من «هابیل» شایستگی آن دارد که در زمره‌ی «میراث فرهنگی اصفهان» ثبت شود. خصوصا که این میراث از جنس میراث «گذشته» و «مرده» نیست که صرفا مناسب موزه‌ها و توریست‌ها و سریال‌های تاریخی باشد. میراثی نیست که با دیدن آن بر فقدان «گذشته‌ای درخشان» حسرت بخوریم و بر آلام و ناکامی‌ها سرپوش بگذاریم و به دنیا فخر بفروشیم. میراثی است متعلق به «اینجا» و «اکنون» که نویدبخش «فردایی» است روشن. میراثی است که نشان می دهد ما «زنده ایم». نشان می دهد که ما «می اندیشیم». از همین روست که به باور من توقیف «هابیل» نوعی «خودزنی» است. «قتل هابیل» باید برای مسؤولین، بیش از آسیب دیدن فلان «منار» یا فرسایش فلان «دروازه» یا ترک برداشتن فلان «گنبد» موجب رنج و ملال باشد. اما شگفت که «هابیل» کاملا «بی سرو صدا» به قتل رسید.  

 روشن است که این ستایش‌ها به این معنی نیست که نویسنده با هرآنچه در «هابیل» منتشر شده موافق باشد و یا با گردانندگان آن اختلاف نظری نداشته باشد. از قضا همین چندی بیش نقدی نسبتا تند بر یکی از مقالات سردبیر «هابیل» با عنوان «علوم انسانی قمی» نوشتم که البته ایشان بسیار مثبت برخورد کردند. «هابیل» شاید مستحق «نقد» بود اما مستوجب «قتل» نبود. و اگر جای «نقد و نظر» در «دو ماهنامه» هم نباشد پس کجاست؟

در روزگاری که در رسانه‌های عمومی متعلق به بیت المال و تحت نظر ولی فقیه، افرادی در لوای «بازخوانی تاریخ» و «بیان مباحث تئوریک» به رهبر معظم انقلاب طعنه‌ی سیاسی می‌زنند و در کمال شگفتی با حمایت برخی «اصولگرایان» هم مواجه می‌شوند، توقیف شدن یک دو ماهنامه فکری و فرهنگی که با مرارت بسیار توسط جمعی «بچه مذهبی» و «بچه هیأتی» منتشر می شد، حقیقتا طنز تلخی است. خصوصا که این دو ماهنامه بدون هیچگونه تذکر و اخطار و به طور کاملا ناگهانی توقیف شد. آن هم به علت مطالبی که بعضا ۱۶ ماه قبل در آن منتشر شده بود. این که با کمال تأسف یکی از مقالات بنده با عنوان «فرهنگ علمایی و سیاست حجاب در ایران» نیز مستمسک توقیف «هابیل» شده است، طبعا مسؤولیت بنده در دفاع از آن را دوچندان می‌کند. شایان ذکر است که این مقاله در  همایش دوسالانه‌ی علوم انسانی (تهران، شهریور ۱۳۸۹) که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد ارائه شد و در کتاب مجموعه مقالات همایش نیز به چاپ رسید.

در زمانه ای که علی رغم همه ادعای دشمنان در خصوص فقدان آزادی، به حمدالله عناصر و نیروهای اصلاح‌طلب و سکولار و حتی افراد بسیار فعال در فتنه و افراد دارای سابقه محکومیت قضایی، فصلنامه‌ها و ماهنامه‌ها و روزنامه‌های خود را همچنان منتشر می کنند، توقیف شدن یکی از معدود مجلات فکری نسل انقلاب چه معنایی دارد؟ سردبیر «هابیل» دردمندانه برایم نوشته است:

 «هرچه باشد ما که روزنامه اطلاعات یا ایران یا 9 دی یا سایت خبرآنلاین و... نیستیم […] ما حتی شرق و شهروند امروز هم نیستیم. برای همین بستن هابیل هزینه ای برای حضرات ندارد. همین است که دو هفته میگذرد اما دریغ از یک تلفن، یک پیامک از حضرات سیاستمدار و عدالتخواه که همین اخیر برای فیلتر یک وبلاگ هم لابی میکردند. اما حالا سایتشان هم حتا خبر کوتاه توقیف را سانسور می‌کند. اینست برادر. همانطور که پیشتر گفتید و نوشتید ما در اقلیت‌ایم. هرچه هم که دیگران یا خودمان گاهی گمان کنیم که اکثریتی داریم. و این روزها عمیقا این احساس اقلیت بودن ـ که همسایه "دیگر"بودگی است ـ را تجربه می‌کنیم.»

 از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر حسینی - که در دورانی توفیق آشنایی و همکاری با ایشان را داشتم – می‌خواهم که با دمی مسیحایی «هابیل» را جانی دوباره بخشند و اجازه ندهند خون این «جوان ناکام» در اثر سعایتِ حسودان و «بولتن‌سازی» بخیلانی از جنس «قابیل»، بر زمین ریخته شود. از دوستان دوران دانشجویی‌،  جناب آقای سید احسان قاضی‌زاده (مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران) و  جناب آقای مجتبی سلطانی (مشاور محترم امور جوانان) نیز، که دسترسی به جناب وزیر دارند، می‌خواهم که در دفاع از مظلومیت «هابیل» قدمی بردارند. 

------------------------------------

پی‌نوشت:

۱- در آخرینشماره‌ی «هابیل» نقدی دیگر بر مقاله‌ی «فرهنگ علمایی...» منتشر شده است که متن آن را اینجا در وبلاگ خود هم قرار داده‌ام. 

۲- خوانندگان سایت الف کامنت‌های جالبی در ذیل مطلب قرار داده‌اند. از جمله «محمدجواد» نوشته‌ است:

 «این سوگنامه و کار الف به نظر من شبیه به مرده پرستی است! ما همیشه مراسم ختم و سوگواری برگزاری می کنیم. ببخشید هابیل 5 سال است که منتشر می شده دریغ از یک خط خبر؟! شما حتی خبر یک خطی توقیف هابیل را کار نکردید. گذاشتید مطمئن شوید هابیل مرده بعد سوگنامه منتشر می کنید! سوگنامه را می خواهیم چکار؟ دلمان به اندازه کافی خون هست»

 حرف درستی است. ولی همان طور که اشاره شد بنده چند سال قبل از توقیف در ستایس از «هابیل» نوشتم. «فرهاد» هم به نقل از یک «عضو هیات نظارت بر مطبوعات» خبر جالبی داده است:

«دیشب یکی از اعضای هیات نظارت بر مطبوعات را دیدم. از هابیل که پرسیدم یادش نمی آمد. هر چی می گفتم یک نشریه تو همچین قطع و موضوع دفاع مقدس یادش نیامد! وقتی گفتم اصفهان. گفت آره یه نشریه محلی!! بود که دوستان می گفتند مطالب خلاف عفت داشته! تعطیلش کردیم! من مونده بودم هاج و واج! گفتم خسته نباشید!»

 

 

 

 

 

/ 10 نظر / 76 بازدید
یوسف

جالب تر ناک آنست که مطلبی که باعث تعطیلی هابیل شد هم در سایت رجانیوز منتشر شده و هم توسط خود ارشاد به صورت کتاب مجوز نشر پیدا کرده است... ولی هیچ کدام توقیف و تعطیل نشدند...

محسن

یه بار دیگه نفحات نفت رو بخون بعد بگو لنگش کنن! با نفت نمیشه مبارزه کرد... ربطی به آدام خان اسمیت هم نداره

میثم امیری

سلام. وبلاگت پرخواننده است. اما هابیل نامه‌ات 2 کامنت دارد که با این شبه کامنت من می‌شود 3 کامنت. جالب است مطلب خودم در دفاع از هابیل عزیز که یکی از یاران منطقی آقا سید علی آقا بود هم سه کامنت دارد که دو تایش خوصوصی است و ربط زیادی به خود مطلب ندارد. به نظرم این عدم نظر مخاطب هم جالب است. لااقل در قالب وبلاگ پرخواننده‌ی شما. من به عنوان یک خواننده اصلا آن تعابیری که شما و یا محسن حسام عزیز درباره‌ی هابیل را دارند ندارم. بلکه معتقدم هابیل به درستی توقیفش شود. برای اثبات نزول فرهنگی جامعه و تغییر منفی ذائقه‌ی دولت تعطیلی هابیل کافی است. هابیل با توقیفش چیزی را ثابت کرد که می‌خواست با انتشارش برایش دلیل اقامه کند؛ انقلاب اسلامی زرد... پانوشت: من به نوشته‌ی شما درباره‌ی سیاست اجباری حجاب نقد دارم و فرصتی می‌خواهم تا بتوانم مغالطات آن نوشته را رو کنم. من درباره‌ی مطلبی که با وجدانم نخواند از زمین و زمان برایش استدلال می‌تراشم. امیدوارم بتوانم ثابت کنم که مغالطه‌آمیز بود مطلبت آقای دکتر. موفق و سربلند باشید.

روشنک

لطفن مطلبی که باعث تعطیلی هابیل شد را اینجا بیاورید. کنجکاو شدم ببینم چه بود که تحمل نشد. شما که دیگر خودی هستید!

hamed

سلام برادر نظرتون در مورد نوشته غلامرضا رجایی در مورد دوران امام چیست؟ http://gholamalirajaee.blogfa.com

محمد

البته افراط در سوگ و ابراز تأسف هم فایده‌ای جز ناامیدی ندارد. ما مرد مبارزه‌ایم، چه طرف مبارزه‌مان دشمن دانا باشد و چه دوست نادان. به این دوستان پیشنهاد می‌کنم روش شهروند امروز و آسمان و ... را در پی بگیرند و همان هابیل را تحت یک نام جدید منتشر کنند! حیف است این کار ریشه‌دار به بهانه‌ی این بی‌سلیقگی‌ها تعطیل شود.

روشنک

خواندم اما باز متوجه نشدم چرا باید به این خاطر مجله ای تعطیل شود.. جدن که جناب ایشان قابل اعتماد به هیچ وجه نیست . وقتی با هواخواهان جان نثارش چنین می کند حساب منتقد و مخالف را داشته باشید .. چه ساده ام اگر بنویسم به امید روزی که در میهنم چاپ شود .. چه من فرسنگها از آنچه چارچوبهای کوچک اینها برای نوشتن تعیین می کنند دورم.

لاله

از اینکه تعطیل شدن یک نشریه در خیل نشریات قلع و قمع شده ی این سالها اینطور برایت دردناک بوده یاد شعری از برتولت برشت افتادم اول به سراغ یهودی‌ها رفتند من یهودی نبودم، اعتراضی نکردم . پس از آن به لهستانی‌ها حمله بردند من لهستانی نبودم و اعتراضی نکردم . آن‌گاه به لیبرال‌ها فشار آوردند من لیبرال نبودم، اعتراض نکردم سپس نوبت به کمونیست‌ها رسید کمونیست نبودم، بنابراین اعتراضی نکردم . سرانجام به سراغ من آمدند هر چه فریاد زدم کسی نمانده بود که اعتراضی کند. ...

لاله

نمی دونم منظورت کدوم "شبهه" است... تو دقیقا تحت چه عنوانی برای توقیف این نشریه مرثیه سرایی کردی؟؟ دوست صاحبان نشریه؟ نویسنده ای که مقالاتش در اون نشریه چاپ میشد؟ مدافع حقوق جوانان متدین و انقلابی؟ جوانان متدین کلاسیک یا "متفاوت"؟ (تفاوت دقیقا تا کجا مشروع و قابل قبول محسوب میشه؟) مدافع نظریه "تولید فکر" در جمهوری اسلامی؟ به نظرم تحت هر کدام از این عناوین که اعتراض کردی، اعتراض من به اعتراضت وارده. چون شروع اعمال کوچکترین ممیزی در "تولید فکر" ، معنی اش نابودی فکره. دامنه این ممیزی به مرور و براساس سلایق مختلف افراد مختلف، می تونه اونقدر وسیع بشه که دامنگیر "جوانان متدین" هم بشه. اگر از تولید فکر دفاع می کنی بعدش نمیشه "هیچ" اما و اگری گذاشت، چون دیگه اسمش میشه تولید شعار یا تقلید فکر یا... چرا کسی اعتراض نمی کنه، چون کسی نمونده... نه به معنای صرفا حضور فیزیکی،بیشتر به معنی از بین رفتن فرهنگ و روحیه دفاع از آزادی در تولید فکر. البته بازهم جای شکرش باقیست که کسی از کسانی که مورد کنایه توست، اگر اعتراض نکرده، حداقل دفاع هم نکرده!

علی رضا

سلام آقا اعیاد ربیع الاول هم اومدند و رفتند، از آقای درخشان خبری نشد؟!